Appelbeignets met bladerdeeg
Al jaren en jaren maak ik elke jaarwisseling oliebollen en appelbeignets met beslag. Naast appelbeignets met beslag, bestaan er ook appelbeignets met bladerdeeg. Leuk om dit jaar eens te proberen, want die variant had ik nog niet eerder zelf gemaakt. Gezien de zeer positieve reacties hier is dit ook een blijvertje en heb ik mijzelf voor de jaarwisselingen die nog komen gaan extra werk bezorgd… Maar ik kan je garanderen dat het werk het zeker waard is, want oe wat zijn deze appelbeignets lekker! Knapperig aan de rand, mooie laagjes in het midden, een subtiele kaneelsmaak en het heerlijk frisse van de appel in combinatie met de rijke smaak van het bladerdeeg en het dotje spijs…doe mij maar zo’n appelbeignet! Ik maakte zelf mijn bladerdeeg, maar je zou ook kant en klaar gekocht bladerdeeg gebruiken. Maar zelfgemaakt is natuurlijk wel zo leuk, maar mocht je hier tegenop zien, dan wil ik je graag helpen bij de workshop bladerdeeg. Dit recept is goed voor ca. 10 appelbeignets.

Ingrediënten:
Bladerdeeg:
- 500 gram korstbloem
- 5 gram zout
- 60 gram zachte, ongezouten roomboter op kamertemperatuur
- 262 gram koud water
- 312 gram ongezouten hooiboter op kamertemperatuur (hooiboter is roomboter die -eenmaal op kamertemperatuur- vrij stevig blijft. Meestal zijn dit de wat goedkopere soorten roomboter.)
Spijs:
- 60 gram amandelmeel
- 60 gram kristalsuiker
- 26 gram ei (= ca. 1/2 ei maat m)
- 5 gram citroenrasppasta
Vulling:
- 2 grote goudreinetten
Kaneelsuiker:
- 60 gram kristalsuiker
- 6 gram gemalen kaneel
Decoratie:
- Grove kristalsuiker of poedersuiker
Werkwijze:
- Doe de korstbloem en het zout in een kom en roer door elkaar.
- Voeg de kleinste hoeveelheid roomboter toe en het water en kneed hier een deeg van waar je net geen volledig vliesje van kunt trekken.
- Verpak het deeg in huishoudfolie en leg het te rusten in de koelkast.
- Leg de overgebleven boter in het midden van een vel bakpapier.
- Leg hier een tweede vel bakpapier bovenop.
- Rol het geheel met een deegroller enigszins plat.
- Vouw het bakpapier rondom dicht op 35×40 cm. Je hebt nu een rechthoekig envelopje waar je roomboter niet makkelijk uit kan.
- Duw de vouwen goed dicht met je nagel en keer het geheel om zodat de open kanten naar onder wijzen.
- Rol nu de roomboter uit tot het pakketje egaal gevuld is. Je hebt nu een ingepakte plak roomboter van 35 x 40 cm.
- Leg deze in de koelkast.
- Wacht 45 minuten en rol dan het deeg uit op een met bloem bestoven werkblad tot een rechthoek 70 x 41 cm.
- Haal de ingepakte boter uit de koelkast.
- Haal aan een zijde het papier eraf.
- Leg de boterkant in het midden op het deeg zodat het deeg aan de boven en onderkant en nauwelijks bovenuit steekt, maar je aan de linker- en rechterkant twee grote flappen over houdt.
- Druk de boter met een deegschraper goed aan.
- Trek het andere vel bakpapier eraf. Dit wil het beste als je het papier laag houdt zodat er een scherpe vouw ontstaat.
- Vouw het deeg om de boterplak heen zodat de flappen elkaar in het midden precies raken.
- Rol even aan met de deegroller.
- Vouw het deeg in drieën vanaf de open kant (de kant waar je de boter net kunt zien zitten).
- Draai het deeg een kwartslag en vouw het nog eens in drieën vanaf de open kant.
- Rol het deeg voorzichtig zowel in de breedte als de lengte uit en vouw het daarna nog eens twee keer in drieën, altijd vanuit de open kant van de vouw.
- Verpak het deeg in huishoudfolie en leg in de koelkast te rusten.
- Wacht een uur (of als je wilt langer, het kan ook overnachten in de koelkast)
- Maak de spijs door amandelmeel, suiker, citroenrasppasta en het ei te mengen tot een geheel. Verpak in huishoudfolie en leg in de koelkast tot gebruik.
- Laat het deeg even op kamertemperatuur liggen.
- Rol het deeg uit op 3 mm dikte (ik kreeg een lap van ca. 80 x 35 cm)
- Verwarm de olie in een frituurpan of friteuse voor op 185-190 graden Celsius.
- Schil de goudreinetten en haal het klokhuis eruit met een appelboor.
- Snijd tot plakken van 1,5 – 2 cm dikte.
- Meng op een bord de kaneel met de suiker tot kaneelsuiker.
- Steek uit het bladerdeeg met grote ronde of rond geschulpte stekers plakjes. Ik had voor mijn appels een diameter van 11-12 cm nodig.
- Haal de appelschijfjes aan beide zijdes door de kaneelsuiker.
- Leg de appelringen in het midden op de plakjes deeg.
- Duw in het gat middenin wat spijs.
- Dek af met een plakje bladerdeeg en zorg ervoor dat je de randjes rondom heel goed sluit door met je vingers of met een vork het deeg op elkaar te drukken.
- In mijn frituurmandje konden twee appelbeignets per bakronde.
- Leg ze in je mandje en frituur de ene zijde 4 minuten, keer om en frituur ook de andere zijde 4 minuten
- Wentel direct na het bakken door de grove suiker of bestrooi met poedersuiker.
- Eet smakelijk en een goede jaarwisseling gewenst!
Bron: eigen recept